подія

подія

Презентація дослідження “Колишні централізовано-планові економіки”

13 грудня відомий американський економіст Джеймс Ґвартні презентував своє нове дослідження, у якому проаналізовано трансформацію економічних та політичних інститутів 25 колишніх централізовано-планових країн.

дата та час

13.12.2017

18:00

опис

13 грудня Джеймс Ґвартні, відомий американський економіст, професор економіки і політичних наук Університету штату Флорида, співавтор таких бестселерів, як "Economics: Private and Public Choice", "Common Sense Economics", вперше презентував спільне з Уго Монтесіносом дослідження "Колишні централізовано-планові економіки: 25 років після падіння комунізму".

DSC_4993

Чому одні країни зростають та процвітають, а інші ні? У пошуках відповіді на це запитання, автори проаналізували результати "природнього експерименту", який відбувся на території колишнього Радянського Союзу. Адже з 25 колишніх централізованих економік деякі держави досить швидко стали на шлях лібералізації, інші це зробили з запізненням, а деякі так і не запровадили справжніх ліберальних реформ. До ранніх реформаторів належать країни Балтії, Польща та певною мірою Чеська Республіка. До групи пізніх реформаторів увійшли Румунія, Болгарія, Грузія, Албанія, Вірменія і Словаччина. Росія та Україна - ті країни, які так і не лібералізували свої економіки.

Як зазначив Джеймс Ґвартні, країни, що досягли успіхів у розширенні економічної свободи, зростали швидшими темпами і були ефективнішими, ніж ті, реформування яких було невдалим. Більше того, обмеження економічної свободи створює сприятливе підґрунтя для корупції, викорінити яку без економічної лібералізації неможливо.

DSC_5167

Що необхідно зробити для того, щоб покращити рівень економічної свободи? Наріжні камені економічної свободи це: індивідуальний вибір, добровільний обмін, відкриті ринки та захист людей і їх власності від агресивних дій інших осіб. Саме тому, щоб стати економічно вільною, країна повинна:

  • підтримувати низький рівень державних витрат і податкового навантаження;
  • захищати права власності і забезпечувати дотримання контрактів;
  • надавати доступ до надійних грошей;
  • уникати встановлення торговельних бар'єрів і запровадження регулювання, яке ускладнює добровільний обмін.

DSC_5083

Цей рецепт успіху особливо актуальний для України, враховуючи те, що у неї найнижчий рівень економічної свободи і ВВП на душу населення, а також найповільніший темп зростання серед 25 колишніх централізовано-планових економік.

Презентація відбулася за підтримки ГО "Розвиток".

FCP economies presentation