публікація

звіт

09.04.2019

FMRS2019: Коротко про головне

Пропонуємо вашій увазі короткий звіт про те, що обговорювалося під час Free Market Roadshow Kyiv 2 квітня.

2 квітня у Києві зробив зупинку щорічний Free Market Roadshow. Четвертий рік поспіль організатором заходу був Bendukidze Free Market Center.

DSC_8984

FMRS2019 розпочався з обговорення майбутнього Європи за участі Івана Міклоша, колишнього віце-прем'єр-міністра та міністра фінансів Словацької Республіки, Крістофера Лінгла, професора економіки університету Франсіско Маррокіна в Гватемалі, Даніеля Мітчелла, економіста у сфері державної політики у Вашингтоні і автора "The Flat Tax: Freedom, Fairness, Jobs and Growth", а також Річарда Зундріча, члена правління Austrian Economics Center і Hayek Institut.

DSC_8603

Іван Міклош: «Європа і весь західний світ опинилися на роздоріжжі, тому що свобода, відкрите суспільство і ліберальна демократія під загрозою. Свобода в небезпеці з двох напрямків. Перший - це ксенофобський, націоналістичний і ізоляціоністський "новий популізм", а другий -  прогресивні ліві з їх політичною коректністю, агресивним мультикультуралізмом і широким етатизмом. Відсутність реформ, слабкі лідери і відсутність лідерства в умовах нових загроз та викликів створюють дійсно небезпечну ситуацію. Який вихід? У певном сенсі повернутися до старих забутих принципів класичного лібералізму. Проте цього недостатньо, оскільки ми маємо справу з відносно новими викликами - імміграцією та нерівністю доходів. У зв'язку з цим нам також потрібно шукати й нові інноваційні підходи".

DSC_8645

Крістофер Лінгл продовжив тему сплеску популізму: "Більшість  стурбована популізмом правих, але демократію і свободу людини підірвав популізм лівих, особливо держава добробуту, яка постійно розширюється. Популізм - це хвороба, пов'язана з більшою політизацією життєвих результатів, засобом протидії якій можуть стати конституційні обмеження того, що уряди можуть і не можуть робити. За задумом уряди повинні були захищати свободу людей, щоб вони змогли процвітати. Замість цього ми живемо у світі, де уряди першими претендують на те, що ми виробляємо". Для того, щоб вирішити ці проблеми, на думку Кріса, нам потрібно вдихнути нове життя в ідею верховенства права і стримувати непомірні апетити соціально-демократичних еліт.

У свою чергу Даніель Мітчелл перерахував те, що змушує його хвилюватися про майбутнє Європи, згадавши податкову гармонізацію, бюрократію, протекціонізм Європейського Союзу, Брекзіт, демографію та борг. Даніель вважає, що дуже мало країн намагаються вирішити проблему фіскальних прогнозів, спричинених демографічними змінами. "Це як повільна залізнична аварія. Так наче ви на Титаніку, і знаєте, що скоро вріжетеся в айсберг, але, замість того, щоб скерувати корабель у іншому напрямку, політики вирішують, що потурбуються про це через 5 або 10 років".

DSC_8721

Наступним виступив колишній міністр фінансів України і співзасновник Bendukidze Free Market Center Олександр Данилюк, який оприлюднив ексклюзивну інформацію щодо реформаторських планів лідера українських президентських перегонів Володимира Зеленського. За його словами, Зеленський буде домагатися прийняття нового виборчого кодексу, а до парламентських виборів спрямує сили на реформу судової системи, Служби безпеки України та антикорупційних органів.

DSC_8947

Проблеми України були в центрі уваги під час другої частини заходу,  в якій лідери бізнес-спільноти презентувати свої ідеї, як вирішити деякі з них.

Інвестор та член ради директорів Київської школи економіки Петро Чернишов та управляючий акціонер і головний дистриб'ютор «Арсенал Страхування» Марина Авдєєва поділилися своїми думками щодо того, як страхові компанії можуть допомогти покращити інфраструктуру і безпеку на дорогах, а також побороти корупцію. На їхню думку, страхові компанії та ринок справляться з цим після того, як Національний банк України очистить ринок від фіктивних компаній (близько 200 із 290 страхових компаній), а страхування автомобіля стане обов'язковим. Вони вважають, що страхування зможе виконувати функцію соціального виховання, а страхові компанії будуть зацікавлені у вирішенні вищезазначених проблем, щоб знизити свої виплати.

DSC_9024

Президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса у своєму виступі торкнувся проблем "відтоку мізків" і освіти. "Молодь не хоче працювати в сільській місцевості. Більше того, з нашим рівнем бюрократії тут ніхто не залишиться (в Україні). Без реформи освіти, яка б відповідала сучасності, ми не зможемо ані залучити людей з-за кордону, ані зберегти власну робочу силу". Тому Алекс вирішив вирішити цю проблему зсередини, об'єднавши 15 аграрних компаній і запустивши магістерську програму для студентів-аграріїв.

DSC_9078

Ігор Смілянський, генеральний директор ПАТ "Укрпошта", говорив про тягар бюрократії і регулювання на бізнес. "Мені потрібні 300 тисяч аркушів лише для того, щоб відправити працівників у відпустку. Кожен хоче, щоб в поштових відділенних йому посміхалися і не хамили, а мені потрібно 6 місяців на звільнення того, хто хамить. І для того, щоб  позбутися такої людини, над цим мають важко працювати юристи й інші співробітники. Відтак, замість того, щоб більше платити хорошим працівникам, щоб вони не втекли до Польщі, мені потрібно платити всім іншим. Хто у нас залишиться через 5-10 років? Нам не переписувати наше законодавство потрібно, нам потрібно його позбутися".

DSC_9115

До зустрічі на FMRS20!