13 грудня Джеймс Ґвартні, відомий американський економіст, професор економіки і політичних наук Університету штату Флорида, співавтор таких бестселерів, як "Economics: Private and Public Choice", "Common Sense Economics", вперше презентував спільне з Уго Монтесіносом дослідження "Колишні централізовано-планові економіки: 25 років після падіння комунізму".

Чому одні країни зростають та процвітають, а інші ні? У пошуках відповіді на це запитання, автори проаналізували результати "природнього експерименту", який відбувся на території колишнього Радянського Союзу. Адже з 25 колишніх централізованих економік деякі держави досить швидко стали на шлях лібералізації, інші це зробили з запізненням, а деякі так і не запровадили справжніх ліберальних реформ. До ранніх реформаторів належать країни Балтії, Польща та певною мірою Чеська Республіка. До групи пізніх реформаторів увійшли Румунія, Болгарія, Грузія, Албанія, Вірменія і Словаччина. Росія та Україна - ті країни, які так і не лібералізували свої економіки.
Як зазначив Джеймс Ґвартні, країни, що досягли успіхів у розширенні економічної свободи, зростали швидшими темпами і були ефективнішими, ніж ті, реформування яких було невдалим. Більше того, обмеження економічної свободи створює сприятливе підґрунтя для корупції, викорінити яку без економічної лібералізації неможливо.

Що необхідно зробити для того, щоб покращити рівень економічної свободи? Наріжні камені економічної свободи це: індивідуальний вибір, добровільний обмін, відкриті ринки та захист людей і їх власності від агресивних дій інших осіб. Саме тому, щоб стати економічно вільною, країна повинна:
- підтримувати низький рівень державних витрат і податкового навантаження;
- захищати права власності і забезпечувати дотримання контрактів;
- надавати доступ до надійних грошей;
- уникати встановлення торговельних бар'єрів і запровадження регулювання, яке ускладнює добровільний обмін.

Цей рецепт успіху особливо актуальний для України, враховуючи те, що у неї найнижчий рівень економічної свободи і ВВП на душу населення, а також найповільніший темп зростання серед 25 колишніх централізовано-планових економік.
Презентація відбулася за підтримки ГО "Розвиток".
FCP economies presentation