публікація

Стаття

12.04.2018

Економічна свобода у світі 2017

Пропонуємо Вашій увазі українську версію звіту Fraser Institute “Економічна свобода у світі – 2017 рік”.

Щорічний звіт канадського аналітичного центру Fraser Institute “Економічна свобода у світі” (www.freetheworld.com) - провідна система вимірювання рівня політичної та інституційної підтримки економічної свободи у світі. Опублікований у звіті індекс ґрунтується на 42-х показниках, які об’єднано в п’ять широких груп (розмір уряду, правова система та захист прав власності, доступ до надійних грошей, свобода міжнародної торгівлі, регулювання кредитування, праці та бізнесу). Також наведено детальні дані по 159 країнах та територіях світу, методика розрахунку Індексу економічної свободи у світі (ЕСС) і відповідний рейтинг країн за показником ЕСС. Звіт доповнено тематичними дослідженнями впливу ґендерної нерівності на економічну свободу і стану економічної свободи в 27 індустріальних демократіях і Південній Африці.

Згідно з крайньою версією звіту, Україна посідає 149 місце, опустившись на 14 позицій у порівнянні з попереднім роком. 

Концептуально, економічна свобода має місце, якщо економічна діяльність координується особистим вибором, добровільним обміном, відкритими ринками, а також чітким визначенням та дотриманням права власності. Люди є економічно вільними, коли вони мають право обирати самі для себе, а також брати участь у добровільних транзакціях, якщо це не завдає шкоди будь-якій людині або майну інших осіб. Вимірювання Економічної свободи у світі можна розглядати як спробу визначити, наскільки інституції та державна політика певної країни відповідають ідеалу «обмеженого» уряду, коли уряд обмежується захистом прав власності та налагодженням забезпечення вузького набору «суспільних благ», таких як національна оборона та доступ до надійної валюти, проте трохи виходить за межі цих основних функцій.

Індекс ЕСС на даний час покриває 159 країн і територій. Дані доступні приблизно для 100 країн і територій з 1980 року, і для багатьох з 1970. Цей набір даних дозволяє вченим аналізувати вплив і міжкраїнових відмінностей в економічній свободі і змін у такій свободі за три з половиною десятиліття.

Економічна свобода у світі 2017