публікація

Стаття

25.09.2018

Україна покидає топ-11 найбільш економічно невільних країн

В оновленій версії Індексу економічної свободи у світі канадського Fraser Institute Україна піднялася на 15 позицій.

Economic Freedom of the World: 2016 Annual Report

Україна посіла 134 місце серед 162 країн і територій, що увійшли до звіту “Економічна свобода у світі – 2018”, піднявшись на 15 позицій.

Щорічний звіт канадського аналітичного центру Fraser Institute “Економічна свобода у світі” (www.freetheworld.com) – провідна система вимірювання рівня політичної та інституційної підтримки економічної свободи. Опублікований у звіті індекс розраховується на основі 42 показників, які об’єднано в п’ять широких категорій (розмір уряду, правова система та захист прав власності, доступ до надійної валюти, свобода міжнародної торгівлі, регулювання кредитування, праці та бізнесу). 

Основними принципами економічної свободи є особистий вибір, добровільний обмін, відкриті ринки та чітко визначені права власності, які дотримуються. Люди є економічно вільними, коли їм дозволено самостійно робити вибір і брати участь у добровільному обміні, який не шкодить іншим людям або їхньому майну. 

Економічна свобода зростає, коли уряд забезпечує інфраструктуру для добровільного обміну, а також захищає осіб і їхнє майно від агресорів, що використовують насильство, примус та шахрайство, щоб захопити речі, які їм не належать. У цьому плані особливо важливою є правова система. Правові інститути країни повинні захищати людей та їхнє майно від агресивних дій інших осіб, забезпечувати справедливе виконання договорів і надавати доступ до надійних грошей. Економічна свобода зменшується, коли податки, державні витрати та регулювання підміняють особистий вибір, добровільний обмін і ринкову координацію. 

На основі даних за 2016 рік, Україна посіла 134 місце у індексі ЕСС, піднявшись на 15 позицій у порівнянні з попереднім роком. Тим не менше, ми все ще залишаємося у економічно невільній групі, разом з такими країнами як Іран, Ірак, Пакистан, Білорусь, Зімбабве, тощо. Зростання рейтингу, в основному, відбулося завдяки валютній лібералізації, оскільки найсуттєвішу зміну зафіксовано саме в категорії “доступ до надійної валюти”. Однак незначна позитивна динаміка прослідковується і в решті показників.

Графік 1: Зміна у показниках України (2013, 2015, 2016 роки; бал з 10)

1

Як бачимо, окрім змін у категорії “надійні гроші”, результатом реформаторських кроків у 2015 і 2016 роках стало незначне покращення показників “розмір уряду” і “регулювання кредитування, праці та бізнесу”. Незважаючи на валютну лібералізацію, рівня 2013 року ще не досягнуто, саме тоді цей показник був максимальним для України (6,58). У 2013 році також було зафіксовано вищий рівень свободи міжнародної торгівлі, і дещо кращу оцінку отримала правова система. Поки що свій найвищий зведений бал (6,24) Україна отримала за 2012 рік, за рахунок вищих показників за правову систему, монетарну свободу і свободу міжнародної торгівлі.

Загалом позитивних змін 2015-2016 років було недостатньо для того, щоб вийти з групи найбільш економічно невільних країн. 

Графік 2: Місце України на мапі світу (серед 162 країн і територій)

2

Як видно на Графіку 2, у світовому розрізі Україна все ще пасе задніх у категорії “доступ до надійної валюти” (161 місце з 162), незважаючи на те, що саме цей показник зріс найсуттєвіше, у порівнянні з 2015 роком. У той же час, ми зберігаємо хороші позиції (52 місце з 162) за розміром уряду (витрати, податки і підприємства).

Графік 3: Порівняння показників України, Польщі і Грузії (2016 рік; бал з 10)

3

Як бачимо, Україна поступається Грузії у всіх категоріях, і випереджує Польщу лише у “розмірі уряду”, цей показник є проблемним для багатьох європейських країн. Зверніть увагу на те, що у той час як Україна є представницею четвертого квартиля (найбільш економічно невільні країни), Грузія входить до першого (найбільш економічно вільні країни), а Польща – до другого.

Економічна свобода у світі

Гонконг та Сінгапур знову очолили світовий рейтинг, на 1-му і 2-му місцях відповідно. У топ-10 також увійшли Нова Зеландія, Швейцарія, Ірландія, США, Грузія, Маврикій, Сполучене Королівство, Австралія та Канада (поділили 10-е місце). Десятка найбільш економічно невільних країн така: Судан, Гвінея-Бісау, Ангола, Центрально-Африканська Республіка, Республіка Конго, Сирія, Алжир, Аргентина, Лівія і Венесуела. Деякі деспотичні країни, такі як Північна Корея та Куба, не представлені в індексі ЕСС через відсутність даних.

Мешканці країн з високим рівнем економічної свободи є багатшими, мають більшу політичну і громадянську свободу, а також живуть довше. Наприклад, країни з верхнього квартиля економічної свободи (наприклад, Великобританія, Японія та Ірландія) мали середній дохід на душу населення у розмірі 40 376 доларів США в 2016 році порівняно з 5 649 доларами США країн з нижнього квартиля (Венесуела, Іран та Зімбабве, тощо). Середня тривалість життя становила 79,5 років у країнах з верхнього квартиля і 64,4 роки у нижньому.

"Там, де люди вільно користуються можливостями і роблять власний вибір, вони мають успішніше, щасливіше і здоровіше життя", – сказав Фред МакМехон, керівник проекту з дослідження економічної свободи у Fraser Institute.

Ознайомитися з повним текстом звіту можна тут.

Будемо раді відповісти на Ваші запитання!

Контактна особа: Наталія Мельник, NM@bengukidze.org, 0502086258.